Kosmetický salon a kadeřnictví
+420 244 470 927
Praha 4 - Krč

Lymfodrenáže

Lymfatická drenáž a krevní oběh patří k nejdůležitějším životním funkcím lidského organizmu. Krevní kapiláry neustále propouštějí ve tkáních určité množství krevních tekutin, které mohou být zpětně resorbovány krevním kapilárním řečištěm. Jejich odvádění z tkání a návrat do krevního oběhu je úkolem lymfatického systému, který je tvořen lymfatickými cévami a lymfatickými uzlinami.

Denně se tvoří cca 2 l lymfy, ale její tvorba se může za určitých okolností i výrazně zvýšit. Toto množství tekutiny se nazývá břemenem lymfatického - mízního oběhu. Za fyziologických podmínek je transportní kapacita mízního řečiště mnohonásobně vyšší, než je uvedené „břemeno“ a mízní oběh má velkou funkční rezervu.

Dojde-li při normálním břemeni mízního oběhu z nějakého důvodu ke snížení transportní kapacity do té míry, že se vyčerpá funkční rezerva a břemeno převýší transportní kapacitu, dochází k hromadění makromolekulárních látek a jimi osmoticky poutané vody ve tkáních. Vzniká otok – lymfedém. Primární lymfedém je způsoben vrozenou poruchou lymfatických cest. Sekundární lymfedém může být vyvolán úrazem, infekcí, přerušením cév po chirurgickém zákroku, poškozením cév maligním procesem. Lymfedém jakéhokoli stadia a etiologie představuje konečné stadium postižení lymfatické drenáže.

Lymfodrenáže

Jednou z možností jak odstranit poruchu lymfatického - mízního systému je přístrojová lymfodrenáž - presoterapie. Lymfatická drenáž je nejen velmi uznávanou léčebnou metodou se širokou škálou indikací, ale v současné době i velmi populární relaxační a kosmetickou metodou. Napomáha celkové regeneraci, detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu a fyzické kondice.

Lymfatický systém

Fyziologie lymfatického systému vyplývá z hlavních funkcí lymfatických cév a lymfatických uzlin, které představují dvě složky funkčního celku. Funkce lymfatických cév jsou vstřebávání makromolekulárních látek, především proteinů, krevních bílkovin a zplodin látkové výměny, ale i buněk, bakterií, pevných částic z tkání a transport do krevního oběhu. Zastupuje úlohu mechanického nárazníku zajišťujícího udržení příslušného tkáňového napětí, především na úrovni krevních kapilár a prelymfatických štěrbin.
Funkce lymfatických uzlin - působí jako fagocytární filtry zachycující, pohlcující a vstřebávající cizorodé částice (buňky, bakterie a jiné) a zabraňují vniknutí zárodkům nemocí do krevního oběhu, jsou místem vzniku protilátek a představují tak důležitý imunologický faktor a zajišťují tvorbu lymfocytů. Lymfa – míza – je tekutina, která tvoří obsah mízních cév.

Činnost lymfatického (mízního) systému

Krevní kapiláry neustále propouštějí ve tkáních určité množství krevních tekutin, které nemohou být zpětně resorbovány krevním kapilárním řečištěm. Jejich odvádění z tkání a návrat do krevního oběhu je úkolem mízního systému. Denně uniká do tkání cca 150–200 g krevních plazmatických bílkovin. Vrácení těchto látek včetně buněčných zplodin, toxinů a nebezpečných organizmů do krevního řečiště obstarává mízní systém. Ten plní též funkci jakéhosi pojistného ventilu, který zabezpečuje transport nejen makromolekulárních látek, ale i tekutin z tkání. Denně se tvoří cca 2 l mízy, ale její tvorba se může za určitých okolností i výrazně zvýšit. Toto množství tekutiny se nazývá břemenem mízního oběhu. Za fyziologických podmínek je transportní kapacita mízního řečiště mnohonásobně vyšší než je uvedené „břemeno“ a mízní oběh má velkou funkční rezervu. Dojde-li při normálním břemeni mízního oběhu z nějakého důvodu ke snížení transportní kapacity do té míry, že se vyčerpá funkční rezerva a břemeno převýší transportní kapacitu, dochází k hromadění makromolekulárních látek a jimi osmoticky poutané vody ve tkáních. Vzniká otok – lymfedém. Edémy se vyskytují častěji, než se předpokládá, až 50 % světové populace má čas od času nějakou formu vysokoproteinového otoku. Jednou z možností jak odstranit poruchu mízního systému je presoterapie.

Co to je pneuven

Jedná se o lymfodrenážní přístroj fungující na principu tlakových vln. Přístroj a k němu napojený návlek provádí drenáž dolních končetin, boků, zadečku a pasu. Speciální kalhotový návlek je rozdělen na jednotlivé komory, do kterých je vháněn vzduch. Komory se nafukují a vytlačují lymfu a krev z periferie do centra. Drenáž tak probíhá tlakovou vlnou, tlak je zaměřen na podkoží a je příjemný. Po použití pneuvenu jsou nohy a ruce o mnoho lehčí. Jsou výborně prokrveny a pokožka je znatelně pevnější. Dochází k aktivaci lymfatických cév a zlepšuje se odtok toxických látek zadržených v těle. Je důležitou součástí rekonvalescence po liposukci stehen, břicha, boků, přispívá k estetickému a mladšímu vzhledu kůže.

Přístroj Pneuven je určen

  • pro detoxikaci organizmu ruční
  • k relaxaci a regeneraci organizmu
  • při křečových žilách a žilní nedostatečnosti
  • k prevenci a odstraňování celulitidy
  • při nadváze
  • při otocích končetin
  • při bolesti svalů a páteře
  • při pocitu těžkých a unavených nohou tzv. „těžkým nohám“
  • k udržování dobrého stavu pokožky v oblasti břicha, boků, stehen, hýždí a končetin v kombinaci s vhodným cvičením a dietou k tvarování postavy
  • při odstraňování únavových stavů

Jak často přístrojovou lymfodrenáž vykonávat?

Přístrojovou lymfodrenáž je vhodné aplikovat nejen z léčebných, ale i z preventivních důvodů. Pro dosažení co nejvyššího efektu, je vhodné provádět lymfodrenáž opakovaně. Ideální je 10–20 procedur (podle rozsahu postižení celulitidou). Prvních 10 procedur 2–3x týdně, další 1–2x týdně. Efekt je trvalý, pokud dále dodržujete rozumnou životosprávu, doporučuje se udržovací kúra 1–2x měsíčně.

Jaké zásady byste měli dodržovat v průběhu kúry lymfodrenáže?

  • Dodržování optimálního pitného režimu, 2-3 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čajů
  • Zdravá výživa s důrazem na zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, nízkotučné maso a mléčné výrobky.
  • Cvičení – lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny.
  • Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60 - 80 sekund teplou vodou a 20 sekund studenou vodou).
  • Pravidelná domácí péče - péče o pokožku speciálními krémy.

Příčiny vzniku celulitidy

Na vzniku se podílí hormonální nerovnováha, špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu atd. Důsledkem je estetický defekt, pokožka připomínající slupku pomeranče, v některých případech i zhoršený lymfatický oběh.
Rizikovými faktory jsou strava bohatá na nasycené mastné kyseliny, umělá sladidla, barviva a konzervační prostředky v potravě, rovněž kouření, porucha funkce jater, nadváha, nedostatečná životospráva, nedostatek pohybu, spánku, tekutin a v poslední řadě i stres.
Dispozičním a vyvolávajícím faktorem je též negativní hormonální působení hormonu estrogenu, který je obsažen v hormonální antikoncepci a substituci /blokuje funkci vitaminu C, který působí proti stárnutí, spaluje kyselinu listovou - cenného prvku ze skupiny B vitamínů, narušuje vitamin B2 a B12 potřebný proti nemocem pokožky, působí proti vitaminu E, který podporuje krevní oběh, a proti vitaminu B6, který odstraňuje zadržování tekutin v tkáních/. Proto se celulitida neobjevuje u mužů.

Celulitida – pojem a funkce pojivové tkáně

Je to choroba – porucha ukládání tuku. Dochází při ní k poruše elastických a kolagenních vláken a tím ke ztrátě pružnosti a kvality kůže. Vyskytuje se pravidelně v určitých partiích těla /boky, stehna,hýždě/. Vzniká zmnožením tukových buněk, zvětšením jejich objemu se současným usazením škodlivin pod kůží. V postižených oblastech dochází ke ztlačení cév, a tím ke zpomalení oběhu krve a lymfatické tekutiny. Ze zadržované tekutiny vznikají otoky. Cévky se mění ve vazivové pruhy – „pomerančová kůže“. Kůže ztrácí pružnost, pevnost, kvalitu, stává se potivou a „pastózní“.

Ceník lymfodrenáže – Pneuven
Délka masáže cca 50minut.

Jednorázová aplikace 220,- Kč
Permanentka na 10 aplikací á 190,- Kč 1900,- Kč
Permanentka na 20 aplikací á 170,- Kč 3400,- Kč